zsdudova@zsdudova.sk

DEŇ ZEME

Je to deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti. V modernom poňatí ide o ekologický motivovaný sviatok, upozorňuje ľudí na dôsledky životného prostredia.

Škodiť odpadmi môžeme nielen sami sebe ale aj zvieratám. Preto by sme si životné prostredie, zdravie mali vážiť a odpad triediť.
Separovať odpad by mal každý z nás, separovanie pomáha k menšej miere spotrebe materiálu na výrobok. Prieskum tiež ukázal, že 80% z toho, čo dnes vyhadzujeme ako nepotrebné, by sme ešte vedeli bez problémov využiť. Napríklad len taký papier sa v prírode rozkladá až 4 mesiace. Vyhadzovaním papiera v SR zničíme ročne 3000 ha lesa. Rozklad plastu alebo žuvačky trvá niekoľko rokov. Nejde len o samotný rozklad jednotlivého odpadu, ale o to, ako krajina a príroda vyzerá.
Preto by sme sa mali snažiť zachovať prírodu čistú aj pre nasledujúce generácie.

V tento deň  sme si pripravili pre našich žiakov rôzne aktivity. ako napríklad. Hod šiškou na cieľ, tvorivé dielne, kde si žiaci zo starých máp mohli vyrobiť peňaženku, z rôznych strukovín, korením a byliniek si zhotovili obraz, spoznávali rôzne chránené a vysokohorské rastliny a byliny. Na ďalšom stanovišti bola písmenková hra, skladanie puzzle chránené živočíchy a pri poslednom žiačka  piateho ročníka Ella Klebercová so žiakmi viedla debatu o separácií a rozklade rôzneho materiálu / odpadu/ v prírode.

Vlastná tvorba žiačky 7. A triedy - Dominiky Ondrušovej

Dnes kričí celá Zem,
má sviatok. tak tomu rozumiem,
ale ten krik je akýsi zúfalý,
smutný a nešťastný. Kde sme sa to dostali?

V rybníku, kde žili rybky,
plávajú dnes igelitky.
V potôčikoch kde boli raky,
umývajú nákladiaky.
V jazierkách kde rástli lekná
zostala, len voda mútna.

Vzduch je plný prachu smogu,
zabránime spolu tomu?

Pozbierame igelitky,
nech je miesto aj pre rybky.
Nepustíme nákladiaky,
na miesta kde žijú raky.

Vyčistíme jazierka.
Roboty nás čaká dosť,
Zemeguli pre radosť!

Ak si chcete pozrieť fotografie, kliknite na tento odkaz.