Ako ovplyvňujú informačné technológie náš život

Na túto otázku písomne odpovedali žiaci vyšších ročníkov našej školy. Niektoré z nich boli tak dobré, že "volali" po zverejnení.  Ich príspevky neboli nijak upravované.

Dnes je už veľmi ťažké predstaviť si život bez informačných technológii. Uľahčujú nám každodenný život a rôzne nás ovplyvňujú. Informačné technológie spájajú ľudí. Prečo? Za prácou či štúdiom sa rozhodne odcestovať veľa mladých ľudí, a tak s nimi môže rodina či blízky komunikovať. Po pár klikoch sa dozviete zaujímavé fakty, návody a iné fascinujúce veci obiehajúce internet. I na to nám slúžia technológie. Ak by ich nebolo, neexistovalo by viacero profesii alebo vykonávanie práce by bolo náročnejšie po fyzickej alebo psychickej stránke. Technológie však majú aj nevýhody. Nechcem hovoriť o závislostiach, ktoré sa objavujú čoraz častejšie. V médiách môžeme nájsť veľmi nelogické informácie a neraz sa stáva, že veríme nepravdivým údajom. Je preto nadmieru dôležitá naša inteligencia a správne selektovanie informácii, pretože nie všetko, čo nájdeme na internete je naozaj pravda!

Majú mnoho výhod ale aj nevýhod. Informačné technológie ovplyvňujú náš život tak že mladšia generácia ostáva na nich závislá,staršia ani tak nie. Strávia na nich hodiny času, ktorý mohli využiť lepšie ako napríklad isť von s kamarátmi a športovať. Sú v tom zakomponované sociálne siete,pri ktorých dochádza ku šikane,závislosti alebo konfliktov medzi ľuďmi. Ale informačné technológie majú aj svoje výhody. Umožňujú nám komunikovať s priateľmi a rodinou a zisťovať nové informacie či si už môžeme pozrieť rôzne služby alebo noviny. Na môj život to vplýva tak,nie som závislá ale dlho by som bez telefónu nevydržala. Rada si tam pozriem informácie alebo popíšem s priateľom.

Každý deň získavame nové informácie, ktoré nám negatívne alebo pozitívne ovplyvňujú život. Pozitívne sú pre mňa sociálne siete ako Instagram a Facebook. Často sa z týchto sociálnych sieti dozvedám novinky ako napr. nové trendy, nové fotky (slávnych osobností a kamarátov), nové recepty, oznámenia o narodeninách známeho a iné. Iba občas sa stáva, že nájdem niečo negatívne. Najviac ma vie nahnevať keď mi sestra do správ na Facebook pošle zosmiešnenú fotku mňa. Ale je to sestra, takže ma to nenahnevá lebo viem, že je to iba medzi nami. Ďalšie pozitívne sú MEME (hlavne na FB), ktoré ma každodenne rozosmievajú. Ďalej sú to fotky s rôznych miest na svete, pri ktorých sa vždy pozastavím a obdivujem.

Dnes si už asi ani nevieme predstaviť život bez mobilu, notebooku alebo bez tabletu. Pravdu povedať myslím si, že už teraz sme niektorý závislý na elektronike a to nevravím čo sa bude diať o pár rokov.  Dnes je pre nás normálne chytiť mobil a zavolať priateľovi, chytiť Mp3 a počúvať hudbu alebo chytiť notebook a hľadať informácie na GOOGLI. Ale v minulosti ľudia poznali iba ľudové piesne, encyklopédie, listy,... no žiadna technológia (možno tak zbrane). Ale dnes je to už iné. Dnes kam sa pohneme tam je samá technológia. Idem do pizzerie a je tam TV. Dokonca už aj v niektorých kostoloch sú informačné technológie. Mali by sme sa aj my sami zamyslieť čo pre nás informačné technológie znamenajú a čo je pre nás a náš život naozaj dôležité. Technológia sa dá nahradiť ale náš život nie.

Každý dnes vo svojom živote využíva informačné technológie, aj keď si to niektorí už ani neuvedomujú. Môj život ovplyvnili informačné technológie, pretože dnes sú tieto technológie nevyhnutné pre prácu, vzdelávanie a zábavu. Vďaka výdobytkom dnešnej doby máme ľahší život a šetria nám čas. Nemusíme dokonca vedieť odpoveď na otázku, stačí ak vieme túto odpoveď nájsť pomocou informačných technológií. V súčasnosti má veľa ľudí mobilné zariadenia, ktoré nosia pri sebe a nemusia mať externé napájanie z elektrického zdroja. Môžu to byť tablety, notebooky, mobily a iné zariadenia. Vývoj spoločnosti sa od využívania informačných technológií prudko zrýchlil a naďalej sa zrýchľuje. Viem, že veľa ľudí sa dennodenne prihlasujú na sociálne siete, zdieľajú svoje pocity, osobné informácie a obrázky, no podľa mňa si takýto ľudia nevážia súkromie, pretože sa dá o danom človeku zistiť veľa informácií bez toho, aby si bol toho vedomý. Ďalší mínus sú hackeri, ktorí sa snažia ľuďom znepríjemniť život. V celku su informačné technológie dobrým pomocníkom, no nie sú bezpečné, pretože pri prehliadávaní webových stránok, dostať napr. do počítača nejaký vírus, aj napriek tomu, že existuje veľa antivírusov.

Mňa ovplyvňujú informačné technológie v dnešnej dobe veľmi. Nemalo by len mňa ale aj každého, ktorý vníma informácie okolo seba. Život dnes by som si bez informačných technológií nevedel predstaviť, pretože jednoznačne k nám patria. Sú veľmi užitočné a nápomocné. Sú rýchle a spoľahlivé, vedia nám priniesť aktuálne informácie, či už sme kdekoľvek. Informácie rôzneho typu. Uľahčujú nám vyhľadávať informácie. Nemusíme ísť do knižnice a prehľadať množstvo encyklopédii ale spravíme pár klikov a dostanete veľa bohužiaľ dajú aj zneužiť, či už hackovaním, odhalením súkromných informácii alebo vyhľadávanie nevhodných informácii v mladom veku. Taktiež sa dajú zneužiť rôzne informácie na sociálnych sieťach a šírenie reťazových a nepravdivých informácii. Aj tak si myslím, že informačné technológie majú viac pozitívneho a že bez nich by sme si život nevedeli predstaviť. Informačné technológie nás ovplyvňujú každý deň.