Škola priateľská k deťom

Škola priateľská k deťom

Milí rodičia!

V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do projektu ,,Škola priateľská k deťom".
Projekt ,,Škola priateľská k deťom“ je globálnou iniciatívou detského fondu UNICEF.
Cieľom tohto projektu je vytvárať prostredie priateľské k deťom v školách a školských zariadeniach a uplatňovať tak Dohovor o právach dieťaťa ako kľúčový faktor.
Projekt pomocou stanovených kritérií vzdeláva a vychováva k uplatňovaniu práv dieťaťa celé kolektívy škôl - žiakov, pedagogický i nepedagogický personál škôl, ale aj rodičov, pričom podstatným prvkom je plnohodnotná spoluúčasť detí na chode školy.

Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou.
Cestou uvedomovania si vlastných práv, ako aj práv ostatných, môžu deti samé meniť svoje okolie k lepšiemu.
Práva dieťaťa sú v centre záujmu programu. Kľúčové sú participácia, rešpekt a
zodpovednosť. Škola priateľská k deťom nielen učí o právach dieťaťa, ale nimi aj žije. Nastavuje rámec fungovania medzi deťmi, pedagógmi a rodičmi.

Podmienkou pre účasť na projekte a získanie titulu Škola priateľská k deťom
je splnenie nasledujúcich kritérií:

1. Informovanie detí a rodičov o projekte
2. Školenie o projekte pre celý personál školy
3. Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF
4. Práva detí v školskom vzdelávacom programe
5. Participácia detí na chode školy – Spoločné rodičovské združenia
6. Zapájanie sa do aktivít UNICEF Slovensko (Školy pre Afriku, Týždeň modrého gombíka, návšteva Junior ambasádora)
7. Aktivity organizované žiakmi z ich iniciatívy

Významnú úlohu zohráva aj činnosť žiackeho parlamentu, ktorý sa aktívne podieľa na chode školy.
Poradenská Linka detskej istoty (LDI) je tu pre všetky deti na Slovensku na bezplatnom čísle 116 111. Môže na ňu zavolať každé dieťa, ktoré potrebuje pomoc alebo chce niekomu pomôcť. Zavolať môžu aj dospelí, ak chcú pomôcť alebo sa potrebujú poradiť v otázkach týkajúcich sa detí.
Číslo 116 111 je bezplatné, linka je anonymná, je odborne garantovaná a funguje non - stop, počas celého školského roka, víkendov aj prázdnin.
Hlavným cieľom Linky detskej istoty je možnosť okamžitého telefonického kontaktu dieťaťa pri potrebe komunikácie alebo konkrétnej pomoci v krízovej alebo stresujúcej situácii. Program je celoročný a splnenie jednotlivých kritérií si vyžaduje veľa úsilia a času, preto je podstatné, aby bol do programu zapojený celý kolektív školy.